slide 1
slide 1
Image Slide 3
Image Slide 2
Image Slide 2
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

Instagram

Facebook

2 weeks ago

Gëzuar Vitin e Ri 2022 ! Urojmë që të jetë një vit i mbarë e i begatë për të gjithë ju miq të dashur! Paçi shëndet e dashuri në familjet tuaja🙏🏻 Përqafime të përzemërta nga unë, Elia & bebe Geraldine ... See MoreSee Less
View on Facebook

3 weeks ago

Të dashur besimtarë të krishterë, ju urojmë Gëzuar Krishtlindjen! Fat dhe mbarësi për ju dhe familjet tuaja. Merry Christmas dear friends, May this season be full of light and laughter for you and your family. ... See MoreSee Less
View on Facebook

2 months ago

10 vite pa ty i dashur Babi!Në këto vite jeta më ka sjellë momente shumë të gëzuara, të cilat do të kishin dhënë lumturi të madhe, si edhe momente të vështira, ku forca dhe kurajo jote më kanë munguar. Kur u bëra baba dhe mora në krahë për herë të parë Geraldinën e vogël, ju pashë ty dhe mamin brenda zemrës sime! Sa do doja tju kisha pranë ato çaste! Ajo do ishte gezimi juaj më i madh, është aq e dashur!10 vite më parë të përcollëm në atë botë tjetër ku të gjithë takohemi një ditë, e unë lutem që së bashku me mamin të jeni në paqen e amshuar! Babi, kur ti mbylle sytë e na fike shpirtin, ishin shqiptarët e tu ata që na dhanë ngushëllim, na mbushën me dashuri në ato ditë aq të dhimbshme. Erdhën nga të gjitha trojet për të të përcjellë e nderuar ty, njeriun që besonin, Mbretin e tyre. Ti arrite të bashkosh shumë zemra, solle shpresë në kohë shumë të vështira, fitove respektin dhe besimin e shumë njerëzve. Kur mbështetësit dhe dashamirësit e Familjes Mbretërore të kujtojnë ty, flasin për një burrë me karakter të fortë, me urtësi dhe vlerat më të vyera shqiptare. Do doja shumë të të ngjaj, të ngjall atë besim dhe shpresë, pasi më ke trashëguar shumë dashuri për këtë vend, i shtrenjti babai im! Hera e fundit kur ti pamë sytë e hapur e të përlotur ishte 28 nentori, ku kërkove flamurin në dritaren e dhomës së spitalit. Ai flamur që e deshe aq shumë! Na mungon shumë, madje Elia emocionohet çdo herë që të kujtojmë, e të kujtojmë gjithmonë… ... See MoreSee Less
View on Facebook

2 months ago

Të dashur motra dhe vëllezër shqiptarë kudo që jetoni,Ju uroj nga zemra gëzuar festën e Flamurit tonë kuq e zi! Ai flamur i shenjtë është aroma e bjeshkëve, kreshta e maleve, flladi i rivierës, shkëlqimi i diellit mbi fushat e gjera me lule, dallgët e detit Adriatik dhe kthjelltësia e ujrave të detit Jon, vërshimi i Vjosës, freskia e Drinit, thellësia e kanioneve, kalatë mesjetare, legjendat e lashtësisë, larmia e folklorit, betejat në breza për liri, gjuha e vjetër dhe më e ëmbla! Të puth në zemër flamur i përgjakur, flamur që i strehon të gjithë në gji…Lum ata që të duan dhe të nderojnë, e mjerë ata të babëzitur që ta zbehin shkëlqimin, mjerë ata, se të pangopur e të palumtur do i kthehen tokës tënde…Një urim të veçantë kam për shqiptarët në Kosovë, luginë të Preshevës, Medvegjë e Bujanocë, Mal të zi, Maqedoni të veriut, dhe Çamëri. Faleminderit që e mbani gjallë atdhedashurinë duke u bërë frymëzim patriotizmi edhe për ne që atdheun dhe lirinë i marrim të mirëqënë… Ne foto: teksti është në faqen e fundit të Pasaportës së Mbretërisë Shqiptare, 1928-2002. ... See MoreSee Less
View on Facebook

2 months ago

MESAZH I LTM PRINC LEKA II I SHQIPTARËVEDREJTUAR KUVENDIT TË XXtë TË PARTISË LËVIZJA E LEGALITETIT: (Fjalimi i lexuar nga Av. Armer Juka, Keshilltar i Oborrit Mbreteror.) I nderuar Zoti Kryetar në detyrë i Partisë Lëvizja e Legalitetit,Të nderuar anëtarë të Këshillit Kombëtar dhe të Kryesisë në detyrë,Të nderuar delegatë të Kuvendit të XX-të,Të nderuar miq nga brenda dhe jashtë vendit,Të dashur motra dhe vëllezër, Një herë në 4 vite kemi nderin dhe privilegjin që, si Kreu i Familjes mbretërore shqiptare, t’i drejtohemi me një mesazh Kuvendit tuaj, organit më të lartë të Partisë Lëvizja e Legalitetit. Ky privilegj buron nga një normë juridike – sipas nenit 2 të statutit, PLL është e vetmja parti që në mënyrë konseguente përcakton rivendosjen e monarkisë kushtetuese si një nga misionet e saj politike. Por mbi të gjitha, ky fjalim është dëshmi e një trashëgimie të përbashkët historike me fije të panumërta që lidhin organizatën tuaj politike me familjen tonë. Ndërsa i afrohemi dalëngadalë 100-vjetorit të Triumfit të Legalitetit dhe 80-vjetorit të themelimit të Organizatës Kombëtare Lëvizja e Legalitetit, është e natyrshme që secili prej jush të vendosë në peshore arritjet dhe dështimet e kësaj force politike. Kryetari dhe organet e reja drejtuese do t’i bënin një dobi të madhe vendit duke përkujtuar në format e duhura dhe në përmasën e denjë këto dy evente madhore. Pikësëpari, Rezistenca anti-fashiste jo-komuniste gjatë Luftës së Dytë Botërore është faqja më e ndritur e kësaj organizate dhe e mbarë kombit shqiptar - duke rreshtuar vendin tonë përkrah botës së lirë kundër mynxyrave totalitariste të shekullit të XX-të; ndërsa Triumfi i Legalitetit në fund të vitit 1924 vendosi themelet e Shqipërisë europiane: në legjislacion, në arkitekturë, në arsim, dhe në kulturë. Kemi bindjen e plotë se çdo legaliste dhe çdo legalist mund të jetë kryelartë dhe ballëhapur për historinë e partisë së vet. Asnjë organizatë tjetër politike në vend, majtas apo djathtas, nuk krahasohet me Partinë Lëvizja e Legalitetit për mbatjen e qëndrimeve të drejta historike mbi çështjet madhore që kanë përshkuar shtetin dhe shoqërinë shqiptare në shekullin e fundit : PLL ka mbrojtur dhe promovuar pa ngurrim dhe pa ndërprerje parimet e shenjta, si respekti ndaj autoritetit të shtetit, sundimi i rendit ligjor, garantimi i lirisë vetjake, siguria e pronës, paprekshmëria e dinjitetit njerëzor dhe aspirata për bashkim kombëtar. Ndërkaq, sfida të reja i shtrohen shoqërisë shqiptare dhe kërcënime të reja janë shfaqur në horizont për kombin tonë. Brenda vendit, spektri politik po fragmentarizohet në mënyrë të pandalshme me segmente të caktuara në shërbim të interesave jo gjithnjë miqësore. Së jashtmi, kriza dhe mefshtësia që ka mbërthyer Bashkimin Europian mundësojnë një zbrazëti të rrezikshme në hapësirën e Ballkanit Perëndimor. Ndaj, Kombi shqiptar dhe, veçanërisht, Legaliteti, në nderim të historisë së vet, duhet të ngrihen në lartësinë e detyrës dhe të rikujtojnë sot dhe përherë se “Atdheu është mbi të gjitha” dhe se interesat strategjikë të kombit tonë janë pazgjidhshmërsht të lidhur me aleancën euro-atlantike. Tradita e vjetër historike dhe orientimi vijimësisht patriotik kanë siguruar jo vetëm mbijetesën e Partisë deri në ditët e sotme por edhe disa suksese të konsiderueshme në këto dekada. Megjithatë, në kushtet e transformimeve të mëdha ekonomike, teknologjike dhe shoqërore, çdo organizatë politike duhet të rishpikë vetveten përndryshe është e dënuar të bëhet e papërfillshme. Ftesa ime për delegatët është që të përfitojnë nga mbledhja e këtij Kuvendi për të vendosur jo vetëm mbi përzgjedhjen e udhëheqësve të katër viteve të ardhshme por, më së pari dhe mbi të gjitha, të reflektojnë dhe të diskutojnë mbi përcaktimin dhe domethënien e vizionit, misionit dhe strategjisë së Partisë për dhjetëvjeçarin e tretë të këtij shekulli. Populli shqiptar pret që Partia Lëvizja e Legalitetit të ketë zërin e vet origjinal brenda dhe jashtë vendit. Disa boshte qëndrore të shpalosen vetvetiu përpara syve : Si mund të pajtohet fryma konservatore e organizatës me nevojën për reforma ekonomike dhe sociale ; cilat janë ekuilibrat e duhur midis autonomisë së partisë dhe partneritetit me organizata të tjera politike ; çfarë hapash duhen ndërmarrë që, duke respektuar kontributin e udhëheqësve dhe drejtuesve të deritanishëm, të garantohet njëkohësisht hapësira e nevojshme për gratë dhe rininë legaliste. Përvoja dhe urtësia juaj, jam i bindur, do t’ju udhëheqin drejt zgjidhjeve dhe zgjedhjeve të zgjuara. Punime të mbara Kuvendit. Suksese kandidatëve garues. Në fund të këtij ushtrimi demokratik, uroj që të mbizotërojë fryma vëllazërore. “Atdheu mbi të gjitha!” I juaji,LT Leka IIPrinci i shqiptarevePartia Levizja e Legalitetit #oborrimbreteror ... See MoreSee Less
View on Facebook